Beefloor Poliüretan Kaplama Uygulama Metodu

1- Zemin Hazırlığı

  Beton minimum C 25 veya minimum 350 doz kalite olmalıdır ve kürünü tamamlamış olması  gerekir. Zemin mukavemeti min 1,5 N/mm² ve beton rutubeti maksimum %4’ü geçmemelidir. 10°C altında ve çok nemli ortamlarda uygulamadan kaçınılmalıdır. Eski beton ve çimento sıva yüzeyindeki eskiden kalma boya, kir, toz gibi gevşek parçacıklar kumlama, kazıma, fırçalama ile uzaklaştırılır. Yağ ve gres artıkları deterjanlı su ile temizlenir. Beton alt yüzeyler aşındırıcı ekipmanlar kullanılarak çimento şerbetini kaldırarak açık gözenekli bir yüzey elde edecek şekilde hazırlanmalıdır. Yüzeydeki harç artığı, tozlar fırçalama veya endüstriyel vakumlu makinalar ile uzaklaştırılır. Beton yüzeyde ki mevcut çatlak ve çukurlu alanlar var ise astarlama öncesinde Epoksi Mortal Harç ile doldurulmalıdır. Astar uygulamasından önce zeminin tamamen kuru olmasına dikkat edilmelidir. Yapılacak olan uygulamayı kötü yönde etkileyecek nem oranına karşı Beefloor NB 325 Nem bariyeri kullanılmalıdır.

Zımpara İşlemi

Epoksi Macun Uygulaması

2- Astar Uygulaması ( Beefloor Ep 300 2k Epoksi Solventsiz Astar)

    Zeminde çatlak ve çukurlar epoksi macun veya benzeri malzeme ile doldurulup 24 saat bekletildikten sonra epoksi Astar uygulamasına geçilebilir. Uygulama için yüzey ve çevre sıcaklığı En az +5°C /en fazla +30°C olmalıdır. Gerekli ortam oluşturulduktan sonra Beefloor EP 300 2K ürünün B bileşeni A bileşenine eklenir ve düşük hızlı, elektrikli bir karıştırıcı ile (en fazla 400 dev./dk.) ile homojen bir renk elde edene kadar 2-3 dakika karıştırılır. Karışımı sağlanan ürün zemine fırça, rulo veya gelberi ile uygulanabilir (1 m²’de ortalama 0,250- 0,500 kg). Ürünün uygulama süresi 30-45 dakikadır (Hava şartlarına göre değişebilir). Beefloor EP 300 2K Sürekli, gözeneksiz bir katın yüzeyi kapladığına emin olunuz. Gerekirse iki kat astar uygulaması yapınız. Astar uygulaması zemine uygulanırken diğer taraftan uygulama yapılan astar üzerine yeteri miktarda kum serpiştirilir (ortalama 1 kg). Uygulama tamamlandıktan sonra en az 24 saat bekletilir ve sonrasında zemine yapışmayan kum alandan endüstriyel vakumlu makineler ile çekilerek Epoksi Arakat uygulamasına hazır hale getirilir. 

3-Poliüretan Arakat Uygulama (Beefloor Pu 221)

      A komponent açılıp  içerisine B komponent ilave edilerek düşük devirli bir matkap ile homojen bir karışım elde edilinceye kadar  karıştırılır, kovanın dip çeper noktalarının çok iyi homojen karıştırılmasına dikkat edilmelidir. Daha sonra içerisine C komponent  olan 0,1-0,3 boyutlarındaki silika kumu yavaş yavaş ilave edilir  ve 2-3 dakika karıştırılır.  Karışımı hazırlanmış ürün uygulanacak yüzeye dökülür (1 m²’de ortalama 0,5 kg),  istenen kalınlığa bağlı olarak dişli mala seçimi yapılarak (diş aralığı 1 mm veya 2 mm) yüzeye eşit şekilde yayılır ve sonraki uygulama için olabildiğince düzgün bir zemin elde edilir.

4-Poliüretan Self Kaplama Uygulama (Beefloor Pu 220)

A ve B komponentlerinin kabın çeper ve dip noktalarının çok iyi karıştırılması karışımın homojen olmasına dikkat edilmesi gerekir. Aksi takdirde uygulama sonrası karışmamış A veya B komponentleri yüzeyde yumuşak yapışkan bir film oluşturarak hatalı bir uygulamaya sebep olabilir. Burada dikkat edilmesi gereken önemli bir husus karıştırıcı ucunun kabın dip noktasına değmesidir. Bu, karışıma hava girmesini minimize edecektir ve daha sağlıklı problemsiz bir yüzey sağlayacaktır. Karışım daha sonra temiz başka bir kaba alınarak 1-2 dakika daha karıştırılıp karışım 1-2 dakika dinlendirildikten sonra uygulamaya geçilir. Karışım ömrü süresince uygulanabilecek miktardan fazla malzeme hazırlanmamalıdır.

İstenilen kalınlık elde edilecek şekilde dişli mala yardımı ile uygulanmalı, ortam koşullarına göre kaplama uygun kıvama geldiğinde kirpi rulo ile havası alınmalıdır. Uygulama kalınlığına ve zemin şartlarına göre değişik sarfiyatlarda kullanılır, teorik olarak geçirimsiz ve düz satıhlarda her 1,5-2 mm arasında değişen kalınlıklardaki kaplamalarda yaklaşık 2,40 kg/m2 ortalama sarfiyata sahiptir. Sarfiyat seçilecek sisteme göre değişiklik gösterecektir. En az 16 en fazla 24 saat. Bu zaman süresi aşıldığı takdirde zemin, iyi bir yapışma için zımpara ile pürüzlendirilmelidir.

Uygulamada, ortam ve yüzey sıcaklığı +30˚C üzeri veya +10˚C altı ise, uygun sıcaklıklar beklenmelidir. Ayrıca aşırı sıcak, yağışlı ve rüzgârlı havalarda uygulama kesinlikle yapılmamalıdır.

    

5-Poliüretan Boya Uygulama (Beefloor Pu 215)

Poliüretan esaslı, iki komponentli, renkli, UV dayanımlı, aşınma ve kimyasal dayanımı yüksek yüzey koruma malzemesidir. Karışım oranlarına göre kullanıma hazır setler halinde üretilmiştir. Uygulama öncesi malzeme sıcaklıklarının 15˚C-+30˚C arasında olduğuna dikkat edilmelidir. A komponenti renklidir. A komponent uygun karıştırma ucu takılmış 300-400 devir/dakika endüstriyel bir karıştırıcı ile 3-4 dakika, içerisine hava sürüklemeden iyice karıştırılmalıdır. Daha sonra B Sertleştirici komponenti ilave edilerek karıştırılmaya devam edilir.  A ve B komponentlerinin kabın çeper ve dip noktalarının çok iyi karıştırılması karışımın homojen

olmasına dikkat edilmesi gerekir. Aksi takdirde uygulama sonrası karışmamış A veya B komponentleri yüzeyde yumuşak yapışkan bir film oluşturarak hatalı bir uygulamaya sebep olabilir. Burada dikkat edilmesi gereken önemli bir husus karıştırıcı ucunun kabın dip noktasına değmesidir. Bu, karışıma hava girmesini minimize edecektir ve daha sağlıklı problemsiz bir yüzey sağlayacaktır. Karışım daha sonra temiz başka bir kaba alınarak 1-2 dakika daha karıştırılıp karışım 3-4 dakika dinlendirildikten sonra uygulamaya geçilir. Karışım ömrü süresince uygulanabilecek miktardan fazla malzeme hazırlanmamalıdır.

        Karıştırılan malzeme yüzeye rulo ile uygulanmalıdır. Rulo izlerini minimize etmek için yüzey yeterince taranmalıdır. Uygulama zemin şartlarına göre değişik sarfiyatlarda kullanılır, teorik olarak geçirimsiz ve düz satıhlarda yaklaşık 0,250 kg/m2 ortalama sarfiyata sahiptir. Sarfiyat seçilecek sisteme göre değişiklik gösterecektir. 48 saati aşan bir bekleme süresinde zemin, iyi bir yapışma için zımpara ile

pürüzlendirilmelidir.

   Uygulama sırasında, iş ve işçi sağlığına uygun iş elbisesi, koruyucu, gözlük, maske, eldiven

kesinlikle kullanılmalıdır. Özellikle Sertleştirici komponentler tahriş edici olduğundan göz ve cilt

temasından uzak tutulmalıdır.Uygulama mutlaka havalandırılmış ortamlarda yapılmalı, uygulamacı firma bu

konuda tüm önlemleri almalıdır.

    

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?