Beefloor Poliüretan 8+2 Spor Zemin Kaplama Uygulama Metodu

1- Zemin Hazırlığı

    Beton minimum C 25 veya minimum 350 doz kalite olmalıdır ve kürünü tamamlamış olması gerekir. Zemin mukavemeti min. 1,5 N/mm² ve beton rutubeti maksimum %4’ü geçmemelidir. 10°C altında ve çok nemli ortamlarda uygulamadan kaçınılmalıdır. Eski beton ve çimento sıva yüzeyindeki eskiden kalma boya, kir, toz gibi gevşek parçacıklar kumlama, kazıma, fırçalama ile uzaklaştırılır. Yağ ve gres artıkları deterjanlı su ile temizlenir. Beton alt yüzeyler aşındırıcı ekipmanlar kullanılarak çimento şerbetini kaldırarak açık gözenekli bir yüzey elde edecek şekilde hazırlanmalıdır. Yüzeydeki harç artığı, tozlar fırçalama veya endüstriyel vakumlu makinalar ile uzaklaştırılır. Beton yüzeyde ki mevcut çatlak ve çukurlu alanlar var ise astarlama öncesinde epoksi macun veya benzeri malzeme ile doldurulmalıdır.

Zımpara İşlemi

Epoksi Macun Uygulaması

2-Rulo Kauçukların Zemine Yapıştırılması ( Beefloor Pu 218 2k Kauçuk Yapıştırıcısı)

      Çift komponentli, çözücü ihtiva etmeyen poliüretan bazlı yapıştırıcıdır. Poliüretan yapıştırıcı uygulanacak zeminlerin temiz, kuru, çatlaksız, basınç ve çekme mukavemetlerine sahip olması gerekir.  Zemindeki yüzey bozuklukları şaplarla düzeltilmelidir.

    Çift komponentli olan Poliüretan yapıştırıcı en az iki dakika karıştırılır. Bu karışımın kullanılma süresi +20’C de 15 dakikadır. Poliüretan yapıştırıcı uygulandıktan 5 ile 8 saat sonra Sertleşir ve mekanik dayanıma ulaşır. Poliüretan yapıştırıcı sertleştiricisi ile karıştırıldıktan sonra bu karışımın kullanma süresi bulunulan ortamın ısısına ve nem oranına bağlıdır. Sıcak ortam kullanım süresi kısalır, soğuk ortamda ise kullanım süresi uzar ayrıca 10 derecenin altında kullanılması tavsiye edilmez. Sıcaklık 10 derece olduğunda yerdeki sıcaklık 4 ila 5 derece civarında olmaktadır ve buda reaksiyon süresini uzatıp mukavemeti ters yönde etkileyebilmektedir. Yapıştırıcı sürmek için tarak kullanmak uygundur.    

3-Poliüretan Macun Uygulaması (Beefloor Pu 217)

Yüzeydeki boşlukların doldurulması ve düz bir zemin oluşturulması amacıyla macun uygulaması yapılır.  Yüksek elastikiyet, dayanıklılık ve yırtılma direncine sahip tiksotropik bir malzemedir. 18 kg Komponent A ile 2 kg Komponent B karıştırılarak hazırlanır. Macun mala yardımıyla kauçuk rulolar üzerine uygulanır. Dansitesi 1.29 kg/L olan üründen 1 mm kalınlık için 1 kg/m2 kullanılır. 6-8 saat kuruma Süresi  eklenilmesi şarttır. Macun uygulamasından sonra zımpara uygulaması yapılır ve self kaplamaya uygun bir hale getirilir.

Poliüretan Self Kaplama Uygulama (Beefloor Pu 220)

A ve B komponentlerinin kabın çeper ve dip noktalarının çok iyi karıştırılması karışımın homojen olmasına dikkat edilmesi gerekir. Aksi takdirde uygulama sonrası karışmamış A veya B komponentleri yüzeyde yumuşak yapışkan bir film oluşturarak hatalı bir uygulamaya sebep olabilir. Burada dikkat edilmesi gereken önemli bir husus karıştırıcı ucunun kabın dip noktasına değmesidir. Bu, karışıma hava girmesini minimize edecektir ve daha sağlıklı problemsiz bir yüzey sağlayacaktır. Karışım daha sonra temiz başka bir kaba alınarak 1-2 dakika daha karıştırılıp karışım 1-2 dakika dinlendirildikten sonra uygulamaya geçilir. Karışım ömrü süresince uygulanabilecek miktardan fazla malzeme hazırlanmamalıdır.

İstenilen kalınlık elde edilecek şekilde dişli mala yardımı ile uygulanmalı, ortam koşullarına göre kaplama uygun kıvama geldiğinde kirpi rulo ile havası alınmalıdır. Uygulama kalınlığına ve zemin şartlarına göre değişik sarfiyatlarda kullanılır, teorik olarak geçirimsiz ve düz satıhlarda her 1,5-2 mm arasında değişen kalınlıklardaki kaplamalarda yaklaşık 2,40 kg/m2 ortalama sarfiyata sahiptir. Sarfiyat seçilecek sisteme göre değişiklik gösterecektir. En az 16 en fazla 24 saat. Bu zaman süresi aşıldığı takdirde zemin, iyi bir yapışma için zımpara ile pürüzlendirilmelidir.

Uygulamada, ortam ve yüzey sıcaklığı +30˚C üzeri veya +10˚C altı ise, uygun sıcaklıklar beklenmelidir. Ayrıca aşırı sıcak, yağışlı ve rüzgârlı havalarda uygulama kesinlikle yapılmamalıdır.

    

1-Poliüretan Boya Uygulama (Beefloor Pu 215)

Poliüretan esaslı, iki komponentli, renkli, UV dayanımlı, aşınma ve kimyasal dayanımı yüksek yüzey koruma malzemesidir. Karışım oranlarına göre kullanıma hazır setler halinde üretilmiştir. Uygulama öncesi malzeme sıcaklıklarının 15˚C-+30˚C arasında olduğuna dikkat edilmelidir. A komponenti renklidir. A komponent uygun karıştırma ucu takılmış 300-400 devir/dakika endüstriyel bir karıştırıcı ile 3-4 dakika, içerisine hava sürüklemeden iyice karıştırılmalıdır. Daha sonra B Sertleştirici komponenti ilave edilerek karıştırılmaya devam edilir.  A ve B komponentlerinin kabın çeper ve dip noktalarının çok iyi karıştırılması karışımın homojen

olmasına dikkat edilmesi gerekir. Aksi takdirde uygulama sonrası karışmamış A veya B komponentleri yüzeyde yumuşak yapışkan bir film oluşturarak hatalı bir uygulamaya sebep olabilir. Burada dikkat edilmesi gereken önemli bir husus karıştırıcı ucunun kabın dip noktasına değmesidir. Bu, karışıma hava girmesini minimize edecektir ve daha sağlıklı problemsiz bir yüzey sağlayacaktır. Karışım daha sonra temiz başka bir kaba alınarak 1-2 dakika daha karıştırılıp karışım 3-4 dakika dinlendirildikten sonra uygulamaya geçilir. Karışım ömrü süresince uygulanabilecek miktardan fazla malzeme hazırlanmamalıdır.

        Karıştırılan malzeme yüzeye rulo ile uygulanmalıdır. Rulo izlerini minimize etmek için yüzey yeterince taranmalıdır. Uygulama zemin şartlarına göre değişik sarfiyatlarda kullanılır, teorik olarak geçirimsiz ve düz satıhlarda yaklaşık 0,250 kg/m2 ortalama sarfiyata sahiptir. Sarfiyat seçilecek sisteme göre değişiklik gösterecektir. 48 saati aşan bir bekleme süresinde zemin, iyi bir yapışma için zımpara ile

pürüzlendirilmelidir.

   Uygulama sırasında, iş ve işçi sağlığına uygun iş elbisesi, koruyucu, gözlük, maske, eldiven

kesinlikle kullanılmalıdır. Özellikle Sertleştirici komponentler tahriş edici olduğundan göz ve cilt

temasından uzak tutulmalıdır.Uygulama mutlaka havalandırılmış ortamlarda yapılmalı, uygulamacı firma bu

konuda tüm önlemleri almalıdır.

    

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?