Beefloor Epoksi Boya Uygulama Metodu

1- Zemin Hazırlığı

  Beton minimum C 25 veya minimum 350 doz kalite olmalıdır ve kürünü tamamlamış olması gerekir. Zemin mukavemeti min 1,5 N/mm² ve beton rutubeti maksimum %4’ü geçmemelidir. 10°C altında ve çok nemli ortamlarda uygulamadan kaçınılmalıdır. Eski beton ve çimento sıva yüzeyindeki eskiden kalma boya, kir, toz gibi gevşek parçacıklar kumlama, kazıma, fırçalama ile uzaklaştırılır. Yağ ve gres artıkları deterjanlı su ile temizlenir. Beton alt yüzeyler aşındırıcı ekipmanlar kullanılarak çimento şerbetini kaldırarak açık gözenekli bir yüzey elde edecek şekilde hazırlanmalıdır. Yüzeydeki harç artığı, tozlar fırçalama veya endüstriyel vakumlu makinalar ile uzaklaştırılır. Beton yüzeyde ki mevcut çatlak ve çukurlu alanlar var ise astarlama öncesinde epoksi macun ve benzeri malzeme ile doldurulmalıdır. Astar uygulamasından önce zeminin tamamen kuru olmasına dikkat edilmelidir. Yapılacak olan uygulamayı kötü yönde etkileyecek nem oranına karşı Beefloor NB 325 Nem bariyeri kullanılmalıdır.

Zımpara İşlemi

Epoksi Macun Uygulaması

2- Astar Uygulaması ( Beefloor Ep 300 2k Epoksi Solventsiz Astar)

         Zeminde çatlak ve çukurlar epoksi macun ve benzeri malzeme ile doldurulup 24 saat bekletildikten sonra Epoksi Astar uygulamasına geçilebilir. Uygulama için yüzey ve çevre sıcaklığı En az +5°C /en fazla +30°C olmalıdır. Gerekli ortam oluşturulduktan sonra Beefloor EP 300 2K ürünün B bileşeni A bileşenine eklenir ve düşük hızlı, elektrikli bir karıştırıcı ile (en fazla 400 dev./dak.) ile homojen bir renk elde edene kadar 2-3 dakika karıştırılır. Karışımı sağlanan ürün zemine fırça, rulo veya gelberi ile uygulanabilir (1 m²’de sarfiyat zeminin durumuna göre ortalama 0,250- 0,500 kg). Ürünün uygulama süresi 30-45 dakikadır (Hava şartlarına göre değişebilir). Beefloor EP 300 2K Sürekli, gözeneksiz bir katın yüzeyi kapladığına emin olunuz. Gerekirse iki kat astar uygulaması yapınız. Astar uygulaması zemine uygulanırken diğer taraftan uygulama yapılan astar üzerine yeteri miktarda kum serpiştirilir (ortalama 1 kg). Uygulama tamamlandıktan sonra en az 24 saat bekletilir ve sonrasında zemine yapışmayan kum alandan endüstriyel vakumlu makineler ile çekilerek Epoksi Arakat uygulamasına hazır hale getirilir. 

Epoksi Astar Uygulaması

Epoksi Astar Üzeri Kumlama

3-Epoksi Solventsiz Boya Uygulaması (Beefloor Ep 310)

     Beefloor EP 310, iki bileşenli bir üründür. Sertleştirici ve reçineden oluşan orantılı olarak hazırlanmış A ve B bileşeni yavaş devirli karıştırıcı ile birbirine karıştırılır. Karıştırmaya homojen bir karışım elde edilinceye kadar devam edilir. Katlar arası bekleme süresi en az 24 en fazla 48 saattir. Bu zaman aşıldığı takdirde iyi bir yapışma için yüzey zımpara ile pürüzlendirilmelidir.

    1 m²’de ortalama her kat için 0,350 kg sarfiyat oluşmakta olup (2 kat boya tavsiye edilir) değişkenlik gösterebilir. Ürünün uygulama süresi 40 dakika, kap ömrü ise 30 dakikadır (20°C). Rulo ile uygulanır.

    Epoksi Zemin yüzeyi uygulama tamamlandıktan sonra en az 7 gün boyunca su, kimyasal, yağ vb. ürünler ile hiçbir şekilde temas etmemesi ve yüzeyin yıkanmaması gerekmektedir. 7 günlük süre sonrasında epoksi zeminin temizliği devirli makineler ile ağır kimyasallar kullanılmadan sabunlu su ile temizlenmelidir. Epoksi boya uygulaması tamamlandıktan sonra güvenlik ve görsellik için kullanılan boyalar yine Beefloor EP 310 Epoksi boya ile uygulanır.    Uygulama tamamlandıktan sonra tam mukavemet sağlaması için 7 gün sürenin geçmesi gerekmektedir. Malzemenin sertleşmesini tamamlaması için, izin verilen minimum sıcaklığın altında kullanmayınız. Düşük sıcaklıklar sertleşmeyi yavaşlatacak, yüksek sıcaklıklar ise sertleşmeyi hızlandıracaktır.

Epoksi Boya Uygulaması

Epoksi Boya Çizgi Uygulaması

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?