Beefloor Akrilik Boya Uygulama Metodu

1- Zemin Hazırlığı

   Beton minimum C 25 veya minimum 350 doz kalite olmalıdır ve kürünü tamamlamış olması gerekir. Zemin mukavemeti min 1,5 N/mm² ve beton rutubeti maksimum %4’ü geçmemelidir. 10°C altında ve çok nemli ortamlarda uygulamadan kaçınılmalıdır. Eski beton ve çimento sıva yüzeyindeki eskiden kalma boya, kir, toz gibi gevşek parçacıklar kumlama, kazıma, fırçalama ile uzaklaştırılır. Yağ ve gres artıkları deterjanlı su ile temizlenir. Beton alt yüzeyler aşındırıcı ekipmanlar kullanılarak çimento şerbetini kaldırarak açık gözenekli bir yüzey elde edecek şekilde hazırlanmalıdır. Yüzeydeki harç artığı, tozlar fırçalama veya endüstriyel vakumlu makinalar ile uzaklaştırılır. Beton yüzeyde ki mevcut çatlak ve çukurlu alanlar var ise astarlama öncesinde epoksi macun ve benzeri malzeme ile doldurulmalıdır. Astar uygulamasından önce zeminin tamamen kuru olmasına dikkat edilmelidir. Yapılacak olan uygulamayı kötü yönde etkileyecek nem oranına karşı Beefloor NB 325 Nem bariyeri kullanılmalıdır.

Zımpara İşlemi

Epoksi Macun Uygulaması

2- Astar Uygulaması ( Beefloor Ep 300 2k Epoksi Solventsiz Astar)

         Zeminde çatlak ve çukurlar epoksi macun ve benzeri malzeme ile doldurulup 24 saat bekletildikten sonra Epoksi Astar uygulamasına geçilebilir. Uygulama için yüzey ve çevre sıcaklığı En az +5°C /en fazla +30°C olmalıdır. Gerekli ortam oluşturulduktan sonra Beefloor EP 300 2K ürünün B bileşeni A bileşenine eklenir ve düşük hızlı, elektrikli bir karıştırıcı ile (en fazla 400 dev./dak.) ile homojen bir renk elde edene kadar 2-3 dakika karıştırılır. Karışımı sağlanan ürün zemine fırça, rulo veya gelberi ile uygulanabilir (1 m²’de sarfiyat zeminin durumuna göre ortalama 0,250- 0,500 kg). Ürünün uygulama süresi 30-45 dakikadır (Hava şartlarına göre değişebilir). Beefloor EP 300 2K Sürekli, gözeneksiz bir katın yüzeyi kapladığına emin olunuz. Gerekirse iki kat astar uygulaması yapınız. Astar uygulaması zemine uygulanırken diğer taraftan uygulama yapılan astar üzerine yeteri miktarda kum serpiştirilir (ortalama 1 kg). Uygulama tamamlandıktan sonra en az 24 saat bekletilir ve sonrasında zemine yapışmayan kum alandan endüstriyel vakumlu makineler ile çekilerek Akrilik boya uygulamasına hazır hale getirilir. 

Epoksi Astar Uygulaması

Epoksi Astar Üzeri Kumlama

3-Akrilik Zemin Boyası (Beefloor Ab 75)

     Tek bileşenli, su bazlı, yüksek yapışma mukavemetli Uv dayanımı yüksek solma ve sararma yapmayan zemin boyasıdır.

Renkler uygulaması kauçuk squeege (gel beri) ile zemine aynı yönde olmak üzere yapılmalıdır. Zemin sıcak ise iyi bir uygulama için zemin su spreyi ile nemlendirilmelidir. Uygulama yapılmış zemin üzerine su toplanmamasına dikkat  edilmelidir. 1 m²’de 2 kat boya uygulama için 0,800 kg ortalama bir sarfiyat oluşur.

Yol çizgileri ve bisiklet görsel çizimleri için ise son kat boya uygulama sonrası çizgi boyama makineleri ile projede ki ebatlarda talep edilen renklerde boyanır.

Kuruma ve Kürlenme Zamanı iki kat uygulanması halinde kuruma için katlar arasında en az 4 saat beklenmeli, son kattan sonra tam kürlenme için en az 24 saat geçmelidir.

Yağmurlu havalarda uygulama yapılmamalıdır. Dondan muhafaza edilmelidir.

Tenis kortlarında, voleybol ve basketbol sahalarında, her türlü asfalt ve beton zeminlerin koruyucu olarak kaplanması ve boyamasında, güvenlik amaçlı yol koridorlarının oluşturulmasında, bisiklet ve yaya yollarının belirlenmesinde, toplu taşıma araçlarına ait parklarda, bahçelerde ve çocuk oyun sahalarının beton ve asfalt zeminlerinin koruyucu ve dekoratif amaçlı boyanmasında kullanılır.

Bisiklet Yolu uygulaması

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?